Endometrioza warszawa

Endometrioza jest chorobą, na jaką pragną tylko osoby. Stanowi obecne choroba, w której komórki śluzówki macicy obracają się po organizmie i wdrażają się w nowe organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę choruje co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej zapada na jajniku. Drugimi miejscami gdzie że się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak również pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym miejscem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na dowód po cięciu cesarskim.

W relacje od jej umieszczenia daje różne objawy. Najczęściej przecież stanowi wówczas ból przed oraz w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem jest też ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w końcu miednicy. Bardzo ważnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty położone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Wchodzące do ostatniego schorzenia w pracy hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej ilości poronień i ważnego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W rozpoznaniu endometriozy niezwykle znaczący jest wywiad z osobą. Następnym krokiem jest wykonanie badań. Potrzebne jest wykonanie bardzo szczegółowego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Prawdopodobnie ono być farmakologicznie lub chirurgicznie. Związane istnieje wówczas z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu odpowiedniej ilości hormonów oraz sposobów przeciwbólowych. Terapia przy użyciu hormonów uznaje zbyt zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co wewnątrz tym zmierza do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego zbierane jest źródło z częścią endometrium lub bardziej inwazyjnie wybierany jest jajnik, czy nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć dużą w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może wystąpić jej nawrót.