Kapusta krajalnica

Kiedyś kapustę kisiło się jesienią w całych beczkach. W wszelkim szanującym się gospodarstwie domowym była mocna, ręczna krajalnica do kapusty. Cała rodzina brała start w współczesnym przedsiębiorstwie. Krojenie kapusty na większości to kluczowe zadanie wtedy te części trzeba było poszatkować. Krajalnica do kapusty była niezbędna. Wielka beczka z kiszoną kapustą przebywała w piwnicach budynków oraz zapewniała rodzinie przetrwanie zimy.

Teraz znowu powracamy do tych stylów. Okazało się, że własnoręcznie kiszona, smaczna oraz zdrowa kapusta to skarb. Zmienił się tylko twórz na to kiszenie. Szybko nie potrzeba tegoż pisać raz w roku. Okazało się, że kapustę możemy szatkować i pakować do małych pojemników, najlepiej z glinki ceramicznej a na bieżąco służyć ją do posiłków. Żeby robić to wygodnie, łatwo i bezpiecznie daleko jest uznawać zgrabny, nieduży mebel do jej szatkowania. Taka krajalnica do kapusty już dalej będzie że w wszelkim domu.
U mnie obecnie istnieje a daleko sobie to cenię. Od jesieni do późnej wiosny, raz w tygodniu przygotowuję niewielką porcję poszatkowanej kapusty. 2 główki dzięki krajalnicy w mig zmieniają się w kopczyk poszatkowanych wiórek. Teraz jeszcze sól, trochę wygniatania dłonią, tak żebym wyciąg z kapusty puścił i obecnie można ładować na model do słoików. Słoiki daję w dowolne dosyć ciepłe miejsce (22′ – 23’C) a po trzech, czterech dniach można zajadać.
Wiadomo, kiszona kapusta to substancja zdrowia. To witaminy a mikroelementy. To zdrowie. Jesz kapustę – będziesz odporny natomiast będziesz tryskać zdrowiem.
Grupa jest dumna, posiłki są urozmaicone, a ja jestem dobry, że w mig mam gotową surówkę do obiadu.
Może również ciut kminku. Przecież kminek tak się lubi z kapustą. Może odrobina tartej marchewki. Niech będzie kolorowo i smacznie.
Odrobina obrazu a już się zajadamy, aż się uszy trzęsą.
Kapusta kiszona obecne istnieje zatem co lubi cała grupa.
Nie myślę sobie zajmować się z kapustą, żeby nie krajalnica do niej.