Os 2 zaburzen osobowosci

O zaburzeniach i wadach psychicznych wznosi się w Polsce coraz częściej. Problemy połączone z psychiką przestają być wstydliwym tematem, ponieważ co roku boryka się z nimi sporo ludzi. Zgodnie z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych, które siedzą w populacji europejskiej.

Czy boimy się problemów z psychiką? W porządku chorób, które prowadzą u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne znalazły się na 4. miejscu, już po nowotworach, chorobach serca oraz AIDS. Warto ale pamiętać, że choroby psychiczne można poznać dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii wydanej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z lżejszymi albo większymi zaburzeniami psychicznymi. Chodzą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej ocenia się je jak schizofrenia), depresje o dużym natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a dodatkowo fobie. Wśród zaburzeń psychicznych spotykają się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia połączone z licznym stresem,a nawet otępienie.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry? Impulsem do wizyty jest przede każdym stan emocjonalny, który tworzy szczególny niepokój dotkniętej nim twarze, jak i zaniepokojenie najbliższych. Nasz doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co pozwoli na dobrą terapię. Pamiętaj, że szybsze leczenie daje lepsze rezultaty.