Pakowanie prozniowe wiki

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w profesjonalnych warunkach, aby wydłużyć chwila ich noszenia a dodatkowo zminimalizować ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem albo z nowymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie wyłącznie w handlach, ale również w momentach gastronomicznych bądź w prywatnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w domowych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do tego końca używa się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich gromadzone są produkty żywnościowe. Następnie mając ze specjalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest niezmiernie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest jednocześnie zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co wydaje próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso pewno stanowić składane przez 26 miesięcy, znacząco ciągnie się także okres przechowywania ciała w lodówce lub produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz także grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W mieszkaniach prywatnych uzyskuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino pewno istnieć umieszczane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i jedno wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może istnieć jeszcze przechowywana odzież, która wykorzystuje mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.