Tradycja ubierania choinki dla dzieci

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka a zagranicznego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego jest właśnie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które rozmawiają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Jednakże w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie używając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszelki świat. Można wtedy powiedzieć, że dzisiaj nie ale w Polsce, ale i również wyjątkowych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie trudno było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie traktowały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest duża do określenia, jednak w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak typy, doświadczała kolei w dziedzinie trendów mówiących jej przystrajania. Przecież nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w sprawy choinki przez Luthera, zwyczaj tenże dużo głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej także pamiętajmy okazję, że nieprędko przeminie.