Zakupoholizm zapytaj

Zakupoholizm – czym stanowi

obudowa iskrobezpiecznaZobacz opis w pdf

Permanentny przymus dokonywania zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same przedmioty są miejsce drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm jak i nadmierny konsumpcjonizm mieszka w licznych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają dogodne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dojazd do obrotów bez wyjeżdżania spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia umowami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często środkiem na poprawę stanie. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona jest niezdrowe podniecenie na naukę o zakupach (myśli mogą być charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę związaną w stan ekstazy. Niestety euforia mija po skończeniu zakupów. W zmian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, biorąc pod opiekę motyw działania.

Najpopularniejsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, czyli osoby, którym radość i satysfakcję sprawia nabycie przedmiotu w korzystnej cenie. Są klientami centrów handlowych w czasie promocji, przecen. Niczym magnes pracują na nich spryty marketingowe w języka: obniżka cen, – 25%, kup 2 w cenie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą grupę są “kolekcjonerzy” różnego typu gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym nie dość dóbr, które stoją w branży ich zainteresowań.

Dla przyszłych istotne jest zdobywanie nowych przedmiotów, tylko z pomocy na fakt, iż są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja swoje pragnienie nabywania jedynie dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest możliwe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Istotne jest zawarcie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie innych metod kompensacji, które wykonają pustkę emocjonalną.

Niestety fakt stanowi o tyle złożony, że zakupoholizm często tworzy w parze z kolejnymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do zysku jest determinacja pacjenta i silna psychoterapia.